Koszta utrzymania domu na Półwyspie Iberyjskim

Czy zastanawialiście się nad zakupem domu w Hiszpanii? Na pewno widzieliście bardzo wiele ciekawych ofert i oczywiście nie ma w tym nic dziwnego. Zwłaszcza dziś w dobie internetu mamy do nich stały dostęp i możemy podziwiać cudowne mieszkania w Barcelonie, Madrycie czy na wybrzeżu Costa Blanca. Nie chcemy tu wspominać o kosztach takiej nieruchomości, bo te są rzecz jasna bardzo różne. Warto jednak odnieść się do tego, jakie wydatki będziemy musieli ponieść z tytułu jego utrzymania. Ile zatem kosztuje utrzymanie domu w Hiszpanii i czy jest to w ogóle opłacalne?

Opłaty po zakupie nieruchomości

Jeśli nabyliście już dom w Hiszpanii, musicie pamiętać o tym, że macie jedynie trzydzieści dni na to, aby zapłacić podatek od nieruchomości oraz uiścić wszystkie opłaty dodatkowe. Wszystko wynosi tu około trzynastu procent wartości nieruchomości, choć kwota ta może wzrosnąć do procent piętnastu lub szesnastu, jeśli posłużyliście się przy zakupie kredytem.

Utrzymanie

Ile wynoszą tu natomiast koszta utrzymania? Raz do roku każdy właściciel nieruchomości musi płacić tak zwany podatek katastralny, który naliczany jest w październiku od wartości oraz położenia nieruchomości. Średnio za mieszkanie o powierzchni do 60 metrów kwadratowych nie zapłacimy więcej niż 200 euro.

Co ważne czynsz jest tutaj o wiele tańszy niż w Polsce. Średnio rocznie nie zapłacimy tu więcej niż 300 euro, biorąc pod uwagę mieszkanie o takim samym metrażu położone w osiedlu z basenem.

Do tego doliczyć trzeba rachunek z media czy wywóz śmieci, ale to są już opłaty symboliczne.

2 Comments Add yours

  1. Marta pisze:

    Tak więc nic tylko wyjeżdżać. Nie dziwę się, że wielu życie w Polsce zwyczajnie zbrzydło.

  2. Paweł pisze:

    Mam akurat mieszkanie w Hiszpanii i rzeczywiście opłaty nie są tu wysokie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *