Koszt zakupu domu w Hiszpanii?

Hiszpania pośród Polaków jest nadal atrakcyjnym kierunkiem turystycznym i oczywiście nie ma się czemu dziwić. Jeśli już tu przyjeżdżamy, to robimy to bardzo chętnie i zazwyczaj na Półwysep Iberyjski wracamy. Warto jednak odnieść się też do tego, że wielokrotnie jesteśmy w tym kraju zakochani do tego stopnia, że postanawiamy zostać tu na zawsze. Jeśli także i Ty jesteś tym zainteresowany, na pewno nasz artykuł będzie dla Ciebie bardzo pomocny. Jak w związku z tym kupić dom w Hiszpanii?

Minimum formalności

Zacząć trzeba od tego, że zakup mieszkania w Hiszpanii nie jest zadaniem trudnym, jeśli oczywiście dysponujemy odpowiednią gotówką. Większość domów nie jest tutaj tania, choć oczywiście musimy wziąć pod uwagę ich stan, lokalizację czy też wielkość. Jeśli jednak chodzi o formalności, to tych wiele nie jest. Od maja 2014 roku, kiedy Polska weszła do Unii Europejskiej, nasi obywatele traktowani są bowiem na równi z innymi mieszkańcami krajów członkowskich.

Koszt

Odnieśmy się też do kosztów zakupu nieruchomości. Jeśli pod uwagę mielibyśmy wziąć tutaj wszystkie opłaty, to koszta wynoszą 13% całej nieruchomości. Oczywiście jest to tylko wynik statystyczny, ale mniej więcej właśnie z taką opłatą trzeba się tutaj liczyć. Składają się na nią opłata IVA, a więc odpowiednik polskiego VAT-u, a także koszta skarbowe, notarialne i prawne. Poza tym około 750 euro kosztuje też rejestracja gruntu. Mimo wszystko wydaje się, że jeśli jesteśmy w stanie ponieść takie wydatki, to z pewnością z domu w Hiszpanii będziemy w pełni usatysfakcjonowani.

Ceny nieruchomości w Hiszpanii

Ceny nieruchomości w Hiszpanii wciąż są bardzo niskie w porównaniu z okresem przed kryzysem finansowym. Od zeszłego roku ceny poszły delikatnie w górę, lecz wciąż utrzymują się na poziomie, który niemal gwarantuje zarobek w przyszłości. Cena metra kwadratowego hiszpańskiej nieruchomości usytuowanej nad Morzem Śródziemnym wynosi około 6500zł. Można to porównać do cen w Krakowie (6130zł) i w Warszawie (7440zł). Jak widać zakup nieruchomości w Hiszpanii jest bardzo opłacalny, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę gwarantowaną dobrą pogodę przez większość roku, czy też czyste powietrze, które przyciąga na wybrzeże Costa Blanca mieszkańców całej Europy.

2 Comments Add yours

  1. Patryk pisze:

    Tanio na pewno nie jest. Przynajmniej jak na polskie warunki.

  2. Irek pisze:

    Z pewnością, choć nie ma też co narzekać na ceny. Nie jest z tym najgorzej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *